Szkoła Języków Obcych

języki

1

Język angielski stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Spotykamy się na co dzień z wyrażeniami w języku angielskim. Wiele słów weszło już na dobre do naszego słownika i stało się powszechnie używane przez wszystkie pokolenia.

Codziennie w telewizji i radiu jesteśmy informowani o bieżących wydarzeniach na świecie, więc można zauważyć, że język angielski jest bardzo popularny w sferach polityki, sportu i biznesu. Radiowe listy przebojów pełne są anglojęzycznych wykonawców. Ich pseudonimy muzyczne i nazwy zespołów sugerują angielskie brzmienie, a hity z pierwszych miejsc światowych list przebojów to piosenki wykonywane właśnie w języku angielskim.

Nowoczesne zdobycze techniki i transportu pozwalają nam przemieszczać się na duże odległości w coraz krótszym czasie. Gdy już podróżujemy i znajdujemy się w dalekich zakątkach świata, to okazuje się, że możemy „ dogadać się ” właśnie po angielsku. Jak mówi przysłowie „ koniec języka za przewodnika ”, to dzięki umiejętności porozumiewania się możemy znaleźć dobrą i tanią restaurację, trafić na ciekawa wystawę czy wsiąść do właściwego autobusu w obcym mieście.

Coraz częściej posługiwanie się językiem angielskim pozwala ludziom znaleźć ciekawszą, lepiej płatną pracę, umożliwia wyjazdy w celach zarobkowych i biznesowych poza granice naszego kraju.

 Nauka języka angielskiego jest dla wielu osób priorytetem, gdy stają one przed ważnymi wyborami w swoim życiu. Umiejętność porozumiewania się po angielsku otwiera nowe horyzonty, pomaga w poznawaniu ludzi, podnosi komfort wyjazdów zagranicznych. Osoba mówiąca biegle w obcym języku jest bardziej pewna siebie i zdecydowana przy załatwieniu różnego rodzaju formalności na lotnisku lub w zagranicznym biurze.

4

 Język niemiecki nie jest tylko jednym z najważniejszych języków europejskich w dziedzinie kultury, wielkie znaczenie ma on także w gospodarce. Niemcy są piątym co do wielkości partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, niemiecki, po języku angielskim, jest drugim najczęściej używanym językiem w internecie, a co cztery lata w Niemczech odbywają się jedne z największych światowych targów. Ponad 100 milionów Europejczyków mówi po niemiecku, to jest ważny czynnik w handlu światowym!

Wiele firm przykłada znaczenie do tego, aby ich pracownicy dysponowali znajomością języka niemieckiego. Ma to ogromne znaczenie w poszukiwaniu miejsca pracy. Niemcy posiadają jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w świecie, przez co wpływają nie tylko na handel zagraniczny, ale także na turystykę. Chęć do podróżowania Niemców jest znana w całym świecie, także w branży turystycznej znajomość niemieckiego przynosi wiele korzyści. Bo tylko ten, który czuł się dobrze, powróci w to miejsce z powrotem. A do dobrego samopoczucia należy także to, że można się bez problemu porozumieć.

Wprawdzie w Niemczech istnieje kilkaset regionalnych dialektów, które nawet dla Niemca niekiedy są trudne do zrozumienia, lecz wszystkie dialekty łączy, tzw. literacki języki niemiecki. Osoby znające język niemiecki w wielu krajach Europy takich jak Austria, duża część Szwajcarii, Luksemburg, Lichtenstein oraz w sąsiadujących z Niemcami i Austrią regionach Włoch, Belgii i Francji nie będą miały żadnych problemów językowych zwiedzając te kraje.

 Nauka języka niemieckiego nie jest trudniejsza od nauki francuskiego, włoskiego czy holenderskiego. Istnieje dużo możliwości nauki języka niemieckiego, oczywiście im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym łatwiej się nauczymy. Co roku przyznaje się tysiące stypendiów na naukę w Niemczech. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać ten kraj i jego mieszkańców.

2

 Znajomość języka francuskiego to inwestycja w Twoją przyszłość. Francja jest jednym z największych investorów zagranicznym w Polsce i piątą potęgą ekonomiczną świata. Od 1 lipca 2008 roku, rynek pracy we Francji jest całkowicie otwarty dla Polaków. Ucząc się języka francuskiego zwiększasz swoje szanse na rynku pracy w Polsce i w krajach frankofońskich. Znajomość języka francuskiego daje możliwość studiów na prestiżowych wyższych uczelniach w krajach francuskojęzycznych.

 Francja co roku przyjmuje blisko 300.000 studentów z zagranicy, jest piątym krajem na świecie pod względem liczby studentów a Francuskie prace naukowo-badawcze cieszą się międzynarodowym uznaniem – 50 naukowców narodowości francuskiej zostało laureatami nagrody Nobla a 9 otrzymało medal Fiedlsa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie matematyki.

 Znajomość języka francuskiego daje możliwość swobodnego podróżowania po Francji i krajach frankofońskich oraz dostęp do kultury krajów francuskojęzycznych –  Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie ; co roku odwiedza ją 75 milionów turystów. Znajomość języka francuskiego pomoże Ci w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktów z ponad milionowa społecznością pochodzenia polskiego żyjącą we Francji oraz ponad 300 polsko-francuskimi stowarzyszeniami działającymi na terenie Francji i Polski.

Znajomość języka francuskiego to opanowanie języka Unii Europejskiej i kontaktów międzynarodowych. Język francuski jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej ; jest także językiem roboczym NATO, ONZ oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Światowej Organizacji Handlu, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz innych organizacji międzynarodowych. Dlatego właśnie znajomość francuskiego jest nieodzowna w celu podjęcia pracy w instytucjach europejskich i międzynarodowych.

Francuski jest językiem oficjalnym w 32 krajach,  posługuje się nim 220 milionów ludzi mieszkających na 5 kontynentach.

3

Włoski jest niezmiernie prosty. To fakt. Zwłaszcza na początku nauki – wręcz uderza łatwość tego języka. Nie ma odmiany rzeczowników (tzw. deklinacji), tak jak w języku polskim, pytania tworzymy przez zmianę intonacji – nie zmieniamy szyku w zdaniu, są tylko dwa rodzaje gramatyczne (męski i żeński, brak nijakiego), konstrukcja czasu przeszłego nie jest zbyt skomplikowana. Niektórzy mogliby powiedzieć: No dobrze, ale w angielskim też nie ma deklinacji, występuje szczątkowa koniugacja (odmiana czasowników)… itp. To nie jest przekonywujący argument. No tak… Na korzyść włoskiego działa jednak jeszcze jeden fakt: wymowa. Jest prosta – wystarczy nauczyć się pewnych zasad i już. Załatwione – jesteśmy w stanie przeczytać i wymówić wszystkie słowa – niezależnie od tego, czy je znamy, czy też nie. Wymowa angielska jest znacznie trudniejsza – brak jakichkolwiek reguł – jak widzimy jakieś słówko po raz pierwszy, mamy kłopoty z jego wymówieniem. Poza tym angielski naszpikowany jest ogromną ilością trudnych głosek. Tymczasem włoski nie posiada żadnych dziwnych i ciężkich do wymówienia dźwięków.

Włoski to nie słowa, to melodia… Niezwykle melodyjny, dźwięczny język. Zresztą włoski z tego słynie… Jest miły dla ucha. Włosi zwracają dużą uwagę na akcenty i intonację. Dbają o brzmienie języka. Nie ma tam żadnych zgrzytów, plątaniny języka. Mówienie po włosku jest jak śpiewanie. To najszczersza prawda, nie ma w tym żadnej przesady. To niezwykle ciekawa i intrygująca odmiana w stosunku do języka polskiego. Inna od naszej jest również włoska kultura…

Nowa wiedza – jest zawsze przydatna. Chcąc nauczyć się języka obcego, musimy poznać przede wszystkim obce słówka. To oczywiste. W przypadku włoskiego, mamy dodatkową korzyść – przy okazji nauki tego języka, możemy poszerzyć zakres używanych przez nas polskich słów… Chodzi o to, że włoski bazuje na łacinie, a ogromna ilość łacińskich wyrazów funkcjonuje w języku polskim, tyle, że głównie zadomowiły się one w terminologii specjalistycznej (medycznej, prawnej, itp.). Gdy słyszymy – dajmy na to w telewizji – jakieś dziwnie brzmiący specjalistyczny termin, którego znaczenia nie znamy, ale znamy bardzo do niego podobne włoskie słowo, to właściwie wiemy już o co chodzi. Na przykład, nie każdy wie, co w języku polskim znaczy pochodzący z łaciny czasownik implikować. A osoby, które uczyły się włoskiego wiedzą, bo znają włoskie słowo implicare. [Dla niewiedzących: implikować – pociągać za sobą, być z czymś nierozerwalnie powiązanym.] A co jeszcze pociąga za sobą znajomość języka włoskiego?

6

Pod względem liczby rodzimych użytkowników, hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Jeśli planujecie podróż nie tylko do Hiszpanii, ale również do Ameryki Środkowej czy Południowej, możecie się tam porozumieć właśnie w tym języku. Nie zapominajmy także o Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka coraz więcej osób hiszpańskojęzycznych. Jak sami widzicie znajomość języka hiszpańskiego ułatwi Wam porozumiewania się podczas podróży.

Ponadto, kto myśląc o Hiszpanii nie wyobraża sobie wspaniałych krajobrazów rozświetlonych słońcem przez cały rok, zadowolonych ludzi zawsze świętujących i tańczących flamenco w rytm kastaniet i z walką byków w tle? Chyba zapomniałam jeszcze wymienić słoneczne plaże, wachlarze, oliwki i mnóstwo wina. Chcielibyście być częścią tej całości? Oczywiście, żeby zwiedzić Hiszpanię nie musicie koniecznie mówić po hiszpańsku, ale uwierzcie mi, że o wiele łatwiej jest się porozumieć z ludźmi w ich ojczystym języku. Zwłaszcza, jeśli chcecie zawrzeć „hiszpańskie” znajomości, bo przecież kto nie lubi Hiszpanów? Śniada karnacja, ciemne włosy, szeroki uśmiech i dobry humor, i chociaż coraz częściej spotyka się na ulicy blondynów z jasną skórą, to stereotypy nie kłamią. I nikt nie będzie się z Was śmiał, jeśli będziecie źle mówić lub niepoprawnie wymawiać jakieś słowa. Wszyscy będą zdumieni waszą znajomością i poziomem języka. Wytłumaczą Wam nawet, że będąc w Hiszpanii trzeba mówić po hiszpańsku.

Ostatnio popularne są piosenki w języku hiszpańskim; Shakira, Juanes, Celine Dion, Madonna, nawet Alicia Keys nagrała utwór z artystą z Madrytu, Alejandro Sanz. Tutaj nawet Andrea Bocelli, Eros Ramazzotti czy Laura Pausini śpiewają po hiszpańsku, chociaż pochodzą z Włoch. Nie chcielibyście wiedzieć, o czym śpiewają Wasi idole?

Hiszpański to język używany w wielu krajach, dla połowy świata to język ojczysty. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej międzynarodowych przedsiębiorstw, których językiem pracy jest hiszpański. Hiszpańskie firmy szukają również inwestycji poza granicami swojego kraju, dlatego znajomość tego języka otwiera Wam nowe możliwości zawodowe. Ponadto Hiszpania to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, ale niestety musicie liczyć się z tym, że mieszkańcy nie mówią zbyt dobrze po angielsku ani francusku.

5

Czym jest język rosyjski? Dla wielu to system znaków, dziwnych „robaczków” albo „krzaczków” zupełnie nie przypominających „naszego” alfabetu. Ktos mółby zapytać, do czego potrzebny jest znak miękki i twardy. Na szczęście ktoś, kto choć trochę zna ten język, powie, że ma on „duszę”. Ta „dusza” zauważalna jest w specyficznej wymowie – delikatnej i melodyjnej, przypominającej śpiew.

 Szkoda, że wydarzenia polityczno-historyczne zachwiały nasze relacje z wschodnimi sąsiadami. Przymus dotyczący nauki tego języka we wszystkich szkołach skutecznie zniechęcił nawet kilka pokoleń. Przecież wiadomo, iż w naszej naturze leży opieranie się wszelkim próbom podporządkowania. Jednak to wszystko należy do przeszłości. Obecnie częściej możemy słyszeć hasła typu: „język rosyjski wraca do łask”, „język sąsiada trzeba znać”, a przede wszystkim „język takiego potężnego mocarstwa , jakim jest Rosja, należy znać”.

 Rynek zachodni jest już zajęty, wschodni jeszcze nie, dlatego firmy chętnie zatrudnią osoby znające język naszego sąsiada. Posługuje się nim jako pierwszym językiem ok. 140 mln ludzi (ogółem 250- 300 )mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi. Język rosyjski jest jednym z pięciu języków oficjalnych, a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rosja słynie z bogactwa kultury i architektury. Warto przyjrzeć się złotym wieżyczkom na szczytach cerkwi i soborów, zwiedzić świątynie, wygląd których sprawia, że czujemy się, jakbyśmy byli w Disneylandzie.

Najwybitniejsi uczeni świata to właśnie Rosjanie. Wiele książek, np. matematycznych nie zostało przetłumaczonych na język polski i dlatego studenci kierunków ścisłych, nie znający języka rosyjskiego, mogą mieć problem.

Nikogo nie może zdziwić fakt, że leżąc na plaży w którymś z egipskich kurortów (i nie tylko egipskich), można usłyszeć rosyjską mowę. „Noworuscy” są wszędzie tam, gdzie jest ciepło, luksusowo i egzotycznie. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że język rosyjski jest tak rozpowszechniony i można usłyszeć go nawet tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.